Ranking kont oszczędnościowych – kwiecień 2024 r.

Jeśli dysponujesz oszczędnościami, ale trzymasz je w domu lub po prostu na koncie, to pieniądze te tracą na wartości każdego dnia. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest konto oszczędnościowe i jak wybrać najlepsze. Ranking kont oszczędnościowych jest przydatnym narzędziem, gdyż w przejrzysty sposób prezentuje rachunki wraz z istotnymi parametrami. Jeśli jesteś osobą chcącą bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, to zamiast przeglądać oferty poszczególnych banków zapoznaj się z rankingiem kont oszczędnościowych i znajdź najlepszą okazję do oszczędzania kapitału.

Bank OpisOprocentowanie Wybierz
Nest Konto Oszczędnościowe – opinie i szczegóły promocji

Nest Konto Oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 90 dni. Oprocentowanie 7,1% w skali roku. Niezbędne założenie konta osobistego.

7.1%
2 Pekao konto oszczędnościowe – opinie i szczegóły promocji

Konto oszczędnościowe

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 5 miesięcy (152 dni). Oprocentowanie 7% w skali roku. Niezbędne założenie konta osobistego.

7%
3 Millenium Konto Oszczędnościowe Profit – opinie i szczegóły promocji

Konto Oszczędnościowe Profit

Kwota do 100.000 zł. Czas trwania 91 dni. Oprocentowanie 6,25% w skali roku. Niezbędne założenie konta osobistego.

6.25%
4 mBank rachunek oszczędnościowy w mBank – Konto Oszczędnościowe z Rachunkiem Moje Cele

Konto Oszczędnościowe Moje Cele

Kwota do 50.000 zł. Czas trwania 3 miesiące. Oprocentowanie 6,5% w skali roku. Niezbędne założenie konta osobistego

6,5%

Jak działa konto oszczędnościowe?

Pieniądze w banku przechowywane są na zwykłym koncie, zwanym też rachunkiem ROR. Z tego konta możesz zrobić przelew, wypłacić pieniądze w bankomacie albo zapłacić za zakupy. Lecz pieniądze tam przechowywane nie są oprocentowane (lub oprocentowanie jest minimalne). Codziennie ich siła nabywcza maleje. Konto oszczędnościowe to też rachunek bankowy, lecz oprocentowany i stworzony, by pomnażać twoje oszczędności.

Jego zaletą (w przeciwieństwie do lokaty bankowej) jest możliwość wypłaty kapitału w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Z reguły wypłata z rachunku oszczędnościowego jest bezpłatna, jeśli przelewu dokonujesz tylko raz w miesiącu. Pozostałe wypłaty mogą być objęte opłatą za każdą kolejna realizację. Warto sprawdzić jak wygląda ta kwestia w banku, który chciałbyś wybrać. Ogólnie rzecz biorąc, rachunek oszczędnościowy to jedna z najbezpieczniejszych opcji oszczędzania.

W czym pomocny jest ranking kont oszczędnościowych. Na to zwrócić uwagę.

Oczywistym kryterium przy wyborze konta oszczędnościowego jest oprocentowanie. Od tego zależy wypłacona kwota odsetek. Nie jest to jedyny parametr, nad którym powinieneś się zastanowić. Bardzo często za atrakcyjnym oprocentowaniem idzie jakaś promocja, a ona może wiązać się z utrudnieniami lub kosztami. Korzystne konto może być proponowane tylko nowym klientom lub być dostępne wyłącznie dla nowych środków. Zwróć uwagę na dodatkowe warunki, które trzeba spełnić przy zakładaniu konta – to może być określona miesięczna wpłata lub przelanie środków innych niż aktualnie przechowujesz w danym banku na wszystkich kontach i lokatach.

Warto przyjrzeć się ofertom banków: Nest Bank, Pekao, Millennium. Wyższe, promocyjne oprocentowanie, choćby tylko przez kilka miesięcy to klucz do sukcesu w oszczędzaniu na tego typu rachunkach.

Czy warto założyć konto oszczędnościowe

Jak wspomniano wyżej rachunek oszczędnościowy jest naprawdę bezpiecznym instrumentem. Do tego jest bardzo łatwy do założenia i do użytkowania. Gwarantuje odsetki od minimalnej kwoty i możliwość wypłaty bez karnej prowizji. Środki możesz przelewać w dowolnej chwili, gdy akurat dysponujesz nadwyżką finansową i to w dowolnej kwocie. Jest bardzo wygodny, gdy zbierasz na jakiś przewidziany w przyszłości wydatek, np. wakacje.

Różnice pomiędzy kontem oszczędnościowym, kontem osobistym a lokatą

Zwykły rachunek ROR, chociaż nieoprocentowany, jest niezbędny w codziennym życiu. Jednakże nie warto tam trzymać nadwyżki finansowej. Rachunek oszczędnościowy nie wymaga minimalnej wpłaty i zaczyna procentować już od najmniejszej kwoty. Dodatkowo w dowolnym momencie możesz wypłacić pieniądze, bez straty odsetek. Lokaty zwykle są korzystniej oprocentowane, lecz zerwanie umowy wiąże się z karą finansową. Są dobrym wyborem jeśli przez dłuższy czas nie potrzebujesz swojego kapitału.

Po zapoznaniu się z rankingiem rachunków oszczędnościowych wybór odpowiedniego dla Ciebie powinien być łatwiejszy. Warto jednak co jakiś czas przejrzeć aktualny ranking i sprawdzić, czy nadal korzystasz z najlepszej oferty. Szczególnie jest to istotne dla klientów, którzy zdecydowali się na rachunek na skutek promocji. Są one ograniczone w czasie i po promocyjnym okresie, warunki przestają być atrakcyjne.

Poradnik Inwestora
Logo