Ranking lokat terminowych – czerwiec 2023 r.
Poniższe zestawienie prezentuje lokaty bankowe o najwyższym oprocentowaniu:
Ranking lokat obejmuje prezentuje depozyty o stałym oprocentowaniu. Spośród wielu produktów jesteś w stanie wybrać ten, który spełni twoje oczekiwania. Wybór jest naprawdę ogromny. Lokatę możesz założyć na różny okres czasu, począwszy od kilku dni a skończywszy na kilku latach. Najpopularniejsze lokaty terminowe to te z czasem trwania 3 miesiące, 6 miesięcy lub 12 miesięcy.
Wybór lokaty bankowej – z kontem czy bez?
Jak zapewne zwróciłeś uwagę, zdecydowana większość banków wymaga od klientów posiadania rachunku osobistego przed założeniem lokaty. Tak zwane – lokaty bez konta – to przede wszystkim oferta estońskiego Inbanku oraz włoskiego banku BFF z produktem Facto. Są to banki, które nie posiadają stacjonarnej siedziby w Polsce a jedynie świadczą usługi online na naszym terytorium. Obydwie firmy to zaufane instytucje przechowujące oszczędności Polaków już od wielu lat.
Nie ma się jednak co obawiać zakładania kolejnego rachunku. Niektóre banki – np. Alior, Santander, mBank, Pekao czy Millennium – często hojnie nagradzają nowych klientów premiami pieniężnymi lub innymi bonusami co stanowi dodatkową zachętę oprócz odsetek z lokaty. Konta, przy spełnieniu prostych warunków, są z reguły bezpłatne. Mogą stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania środków finansowych. Można je też najzwyczajniej w świecie zamknąć zaraz po zakończeniu lokaty.
Jaką więc ofertę lokaty wybrać? Z kontem czy bez? Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Lokatę bez konta zakłada się szybciej. Nie wymaga ona żadnej dodatkowej aktywności. Natomiast lokata wraz z nowym rachunkiem bankowym daje zwykle zarobić więcej, gdyż po stronie zysków zapisujemy również premię za otwarcie konta.
Najwyżej oprocentowana lokata terminowa – ważny warunek
Są banki, które pozwalają założyć kilka lokat jednocześnie o różnym okresie trwania czy wysokości kapitału. Są też banki, które „nagradzają” swoich klientów wyższym oprocentowaniem tylko w przypadku gdy ci zdecydują się ulokować u nich nowe środki. Mówiąc szczerze, ta forma staje się ostatnio coraz popularniejsza, co powoduje, że nie opłaca się zamykać konta bankowego po zakończonej lokacie a lepiej jest je trzymać do momentu gdy pojawi się kolejna promocyjna lokata.
Powyższe zasady są przyjazne klientom i dobrze sprawdzają się w praktyce. Okazuje się jednak, że banki mają też „lokaty tylko dla nowych klientów”. Taki dopisek powoduje, że z promocyjnego oprocentowania będziesz mógł skorzystać tylko jeden, jedyny raz. Nie ma jednak co z góry odrzucać takiej oferty gdyż może się okazać, że jest to najwyżej oprocentowana lokata terminowa na rynku.
Najpopularniejsze lokaty terminowe
Możemy wyróżnić kilka typów lokat bankowych. Będą to:
- lokata dla nowych klientów banku
- lokata bez konta
- lokata na nowe środki
- lokata mobilna
- lokata okazjonalna (np. urodzinowa)
- lokata negocjowana
- lokata rentierska
- lokata strukturyzowana
Banki prześcigają się w pomysłach jak zachęcić klientów do założenia lokaty. I choć marketingowe propozycje mogą wzbudzić uwagę to i tak najważniejszym czynnikiem jest przecież wysokość oprocentowania. Nie ulega wątpliwości, iż od lat najpopularniejszymi lokatami terminowymi są te oferowane przez Nest Bank, Inbank, Pekao i Millennium. Niezależnie od wybranego banku, musisz sprawdzić jedną rzecz (możesz to zrobić nawet już po założeniu lokaty) – czy lokata, którą wybrałeś jest odnawialna czy nie. Jeśli lokata jest nieodnawialna nic nie musisz robić – kapitał wraz z odsetkami wróci na twoje konto bankowe. Jeśli jednak lokata jest odnawialna musisz sprawdzić na jakich warunkach się to odbywa, jakie będzie oprocentowanie kolejnej lokaty, która „założy się automatycznie”. Jeśli oprocentowanie nie będzie satysfakcjonujące koniecznie złóż dyspozycję zmiany na lokatę nieodnawialną – możesz to wykonać online na stronie lub w aplikacji banku a także poprzez poprzez call center.
Sprawdź również: Ranking lokat strukturyzowanych
Wypłata odsetek z lokaty terminowej
Wypłata odsetek odbywa się zazwyczaj na zakończenie lokaty. Wpłacony kapitał powiększony o odsetki trafia na twoje konto bankowe. Bank odliczy ci tzw. podatek Belki – podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%. W swoich kalkulacjach musisz więc zawsze uwzględniać tę daninę. Jeśli widzisz w reklamie daną wysokość oprocentowania lokaty to będzie to zawsze wartość przed obliczeniem podatku.
Zdarza się, w przypadku lokat o bardzo długim terminie, że kapitalizacja odsetek odbywa się np. co kwartał. Wtedy ważne jest abyś pamiętał o tym fakcie i jeśli są to pieniądze, które planujesz dalej inwestować, sprawił aby jak najszybciej „wróciły do pracy”.
Co w przypadku, gdy potrzebujesz zerwać lokatę przed końcem jej trwania? Możesz to uczynić – kapitał wróci w całości do ciebie, odsetki nie zostaną ci jednak wypłacone. W sporadycznych przypadkach bank może zaoferować ci lokatę przy której wcześniejsze zerwanie umowy nie spowoduje utraty odsetek – musisz jednak mieć na uwadze fakt, iż oprocentowanie takiego depozytu będzie jednak niższe niż tych z czołówki rankingu lokat.