Ranking lokat terminowych – maj 2024 r.

Trzymasz gotówkę na zwykłym rachunku ROR, a Twoje pieniądze codziennie tracą na wartości? Zastanawiasz się nad bezpieczną inwestycją, z której po upływie określonego czasu odbierzesz wypracowany zysk? Czas przyjrzeć się lokatom bankowym i wybrać najlepszą z nich. Pomoże w tym ranking lokat. Poniższe zestawienie prezentuje lokaty bankowe o najwyższym oprocentowaniu:

Bank OpisOprocentowanie Wybierz
Lokaty Credit Agricole: opinie

Lokata Powitalna na Dobry Początek

Kwota od 1.000 zł. Lokata 8% w skali roku - okres trwania 180 dni. Niezbędne założenie konta osobistego.

8%
2 Lokaty Nest Banku – opinie

Lokata Witaj

Kwota inwestycji: 1.000 - 25.000 zł. Możliwe różne formy lokaty: 6-mies. (7,1%) oraz 3-mies. (5,25%). Niezbędne założenie konta osobistego. Tylko dla nowych klientów.

7.1%
3 Lokaty VeloBank opinie i recenzja

Lokata Mobilna na Start

Kwota inwestycji: 1.000 - 50.000 zł. Oprocentowanie 7% obejmuje okres 2-mies. Bez konta osobistego.

7%
4 Lokaty Facto opinie i recenzja 2024 r.

Lokata Facto

Kwota od 5.000 zł. Lokata 5,25% w skali roku - okres trwania 3 miesiące. Bez konta osobistego.

5.25%
5 Lokaty Inbank opinie i recenzja

Lokata na Start

Kwota inwestycji: 1.000 - 50.000 zł. Oprocentowanie 5,1% obejmuje okres 3-mies. Bez konta osobistego.

5.1%
6 Lokata mobilna Santander – opinie i recenzja 2024 r.

Lokata Mobilna

Kwota inwestycji: 1.000 - 100.000 zł. Czas trwania: 4 mies. Niezbędne założenie konta osobistego oraz aplikacji mobilnej Santander (lokatę zakłada się z poziomu aplikacji).

5%
7 Lokaty w Millennium Bank – opinie i recenzja 2024 r.

Lokata Horyzont Zysku

Min. kwota 1.000 zł, brak maksymalnego progu. Oprocentowanie 5% dla wersji na 6-mies oraz 4,35% 12-mies. Jest to depozyt na nowe środki pieniężne.

5%

Ranking lokat obejmuje prezentuje depozyty o stałym oprocentowaniu. Spośród wielu produktów jesteś w stanie wybrać ten, który spełni twoje oczekiwania. Wybór jest naprawdę ogromny. Lokatę możesz założyć na różny okres czasu, począwszy od kilku dni a skończywszy na kilku latach. Najpopularniejsze lokaty terminowe to te z czasem trwania 3 miesiące, 6 miesięcy lub 12 miesięcy.

Jak działa lokata?

Zakładając lokatę w banku zawierasz umowę na określony czas i to Ty decydujesz na jak długo chcesz oddać pieniądze w depozyt. Po zakończeniu lokaty bank wypłaca całość kwoty wraz z wypracowanymi odsetkami o wcześniej ustalonej wysokości. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna. Jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania pieniędzy – nad jej bezpieczeństwem czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG gwarantuje bezpieczeństwo depozytów do równowartości kwoty 100.000 euro. Przy pomocy lokat banki zbierają pieniądze, które wykorzystują na potrzeby swojej działalności, na przykład do udzielania kredytów.

Banki dość często zmieniają ofertę lokat. Jeśli chcesz wybrać najkorzystniej powinieneś skorzystać z informacji zawartych w rankingu lub samodzielnie sprawdzić promocje w wybranych bankach.

Ważne aspekty w rankingu lokat

Przeglądając oferty lokat kluczowym czynnikiem jest jej oprocentowanie. Im wyższe, tym wyższe odsetki wypłaci bank po zakończeniu lokaty. Najczęściej oprocentowanie lokaty jest zmienne. Kolejną ważną sprawą jest czas trwania lokaty. Zastanów się na jaki czas chcesz zablokować swoje środki, gdyż jej wcześniejsze zerwanie najczęściej grozi utratą odsetek. Dlatego trzeba dopasować czas trwania lokaty do naszych potrzeb i przewidywanej konieczności wykorzystania gotówki. Dodatkowym aspektem jest kwota inwestycji. Upewnij się, że dysponujesz wymaganą minimalną kwotą, aby otworzyć daną lokatę. Zwróć również uwagę na górny limit kwotowy oraz ilość lokat jakie możesz założyć. Koszty i prowizje to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Samo założenie lokaty najczęściej jest darmowe, ale często wymaga założenia konta osobistego. Zwróć uwagę na wszelkie opłaty i prowizje z tym związane. Sprawdź też banki, które oferują lokaty bez konieczności zakładania konta jak np. VeloBank, Inbank, Facto.

Kalkulując opłacalność lokaty musisz wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. podatek Belki. Od zysku z lokaty, bez względu na to, w jakiej wysokości zostanie on wypracowany, zawsze jest pobierany 19 proc. podatek. Nie musisz jednak martwić się o odprowadzenie tej daniny. Bank automatycznie pomniejszy należną ci wartość odsetek o 19 proc. podatku i pozostawi ci do dyspozycji tylko obniżoną kwotę.

Wybór lokaty bankowej – z kontem czy bez?

Jak zapewne zwróciłeś uwagę, zdecydowana większość banków wymaga od klientów posiadania rachunku osobistego przed założeniem lokaty. Tak zwane – lokaty bez konta – to przede wszystkim oferta estońskiego Inbanku, włoskiego banku BFF z produktem Facto. Są to banki, które nie posiadają stacjonarnej siedziby w Polsce a jedynie świadczą usługi online na naszym terytorium. Obydwie firmy to zaufane instytucje przechowujące oszczędności Polaków już od wielu lat.

Nie ma się jednak co obawiać zakładania kolejnego rachunku. Niektóre banki – np. Alior, Santander, mBank, Pekao czy Millennium – często hojnie nagradzają nowych klientów premiami pieniężnymi lub innymi bonusami co stanowi dodatkową zachętę oprócz odsetek z lokaty. Konta, przy spełnieniu prostych warunków,  są z reguły bezpłatne. Mogą stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania środków finansowych.  Można je też najzwyczajniej w świecie zamknąć zaraz po zakończeniu lokaty.

Jaką więc ofertę lokaty wybrać? Z kontem czy bez? Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Lokatę bez konta zakłada się szybciej. Nie wymaga ona żadnej dodatkowej aktywności. Natomiast lokata wraz z nowym rachunkiem bankowym daje zwykle zarobić więcej, gdyż po stronie zysków zapisujemy również premię za otwarcie konta.

Odpowiednie dla danego kraju fundusze gwarancyjne zapewniają bezpieczeństwo twoich środków pieniężnych (wraz z odsetkami) zgromadzonych na lokacie, do równowartości 100 tys. euro. W przypadku polskich banków gwarantem jest BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), dla lokaty Inbank będzie to estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond a dla lokaty Facto włoski Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi.

Najwyżej oprocentowana lokata terminowa – ważny warunek

Są banki, które pozwalają założyć kilka lokat jednocześnie o różnym okresie trwania czy wysokości kapitału. Są też banki, które „nagradzają” swoich klientów wyższym oprocentowaniem tylko w przypadku gdy ci zdecydują się ulokować u nich nowe środki. Mówiąc szczerze, ta forma staje się ostatnio coraz popularniejsza, co powoduje, że nie opłaca się zamykać konta bankowego po zakończonej lokacie a lepiej jest je trzymać do momentu gdy pojawi się kolejna promocyjna lokata.

Powyższe zasady są przyjazne klientom i dobrze sprawdzają się w praktyce. Okazuje się jednak, że banki mają też „lokaty tylko dla nowych klientów”. Taki dopisek powoduje, że z promocyjnego oprocentowania będziesz mógł skorzystać tylko jeden, jedyny raz. Nie ma jednak co z góry odrzucać takiej oferty gdyż może się okazać, że jest to najwyżej oprocentowana lokata terminowa na rynku.

Najpopularniejsze lokaty terminowe

Możemy wyróżnić kilka typów lokat bankowych. Będą to:

  • lokata dla nowych klientów banku
  • lokata bez konta
  • lokata na nowe środki
  • lokata mobilna
  • lokata okazjonalna (np. urodzinowa)
  • lokata negocjowana
  • lokata rentierska
  • lokata strukturyzowana

Banki prześcigają się w pomysłach jak zachęcić klientów do założenia lokaty. I choć marketingowe propozycje mogą wzbudzić uwagę to i tak najważniejszym czynnikiem jest przecież wysokość oprocentowania. Niezależnie od wybranego banku, musisz sprawdzić jedną rzecz (możesz to zrobić nawet już  po założeniu lokaty) – czy lokata, którą wybrałeś jest odnawialna czy nie. Jeśli lokata jest nieodnawialna nic nie musisz robić – kapitał wraz z odsetkami wróci na twoje konto bankowe. Jeśli jednak lokata jest odnawialna musisz sprawdzić na jakich warunkach się to odbywa, jakie będzie oprocentowanie kolejnej lokaty, która „założy się automatycznie”. Jeśli oprocentowanie nie będzie satysfakcjonujące koniecznie złóż dyspozycję zmiany na lokatę nieodnawialną – możesz to wykonać online na stronie lub w aplikacji banku a także poprzez poprzez call center.

Sprawdź również: Ranking lokat strukturyzowanych

Zerwanie lokaty terminowej

Co w przypadku, gdy potrzebujesz zerwać lokatę przed końcem jej trwania? Możesz to uczynić – kapitał wróci w całości do ciebie, odsetki nie zostaną ci jednak wypłacone. W sporadycznych przypadkach bank może zaoferować ci lokatę przy której wcześniejsze zerwanie umowy nie spowoduje utraty odsetek – musisz jednak mieć na uwadze fakt, iż oprocentowanie takiego depozytu będzie jednak niższe niż tych z czołówki rankingu lokat.

Poradnik Inwestora
Logo