Jak i gdzie kupić akcje PGNiG?

Jak kupić akcje PGNiG? Gdzie założyć konto maklerskie aby zrealizować transakcję? Takie pytania pojawiają się w głowie gdy wpadniemy na pomysł zainwestowania w gazowego giganta. Jeszcze niedawno sprawa wyglądała identycznie jak w przypadku wszystkich innych spółek z GPW. Aktualnie sytuacja jest całkowicie odmienna.

PGNiG grupa Orlen logo
  • akcje PGNiG, od 2022 roku, nie są notowane na warszawskiej giełdzie. Jest to wynik wchłonięcia spółki do grupy PKN Orlen
  • jeśli chcesz zainwestować w PGNiG, musisz założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim z dostępem do GPW i w praktyce kupić akcje Orlenu
  • Pomimo zmian, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. stale przyciąga uwagę inwestorów – ci którzy wierzą w wizję jednej, dużej firmy energetycznej w Polsce decydują się na zakup akcji PGNiG/Orlen

Jak kupić akcje PGNiG?

Jak kupić akcje PGNiG to obecnie pytanie Jak kupić akcje Orlenu.

Z osobnego artykułu „Gdzie kupić akcje Orlen w 5 prostych krokach” dowiesz się wszystkich szczegółów jak zrealizować taką transakcję. Porównaliśmy w nim wiodące domy maklerskie i przedstawiliśmy koszty związane z zakupem akcji.

Czym zajmuje się PGNiG?

Wracając do samego PGNiG. Warto uzmysłowić sobie, że pełna nazwa to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo a sama spółka jest jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce i jednym z największych producentów gazu ziemnego w Europie Środkowej.

Przedsiębiorstwo zajmuje się wydobyciem, poszukiwaniem, przesyłem, dystrybucją i handlem gazem ziemnym oraz ropą naftową. Przy czym trzon przychodów stanowi wydobycie gazu ziemnego (ponad 50%), handel (ok. 20%) oraz transfer (ok. 17%). Wydobywanie gazu ziemnego przez PGNiG odbywa się na terenie Polski oraz poza granicami, w tym m.in. na terenie Norwegii, Wielkiej Brytanii, Pakistanu i na Ukrainie. Prawie 40% wydobycia PGNiG pochodzi z zagranicznych koncesji.

PGNiG po połączeniu z PKN Orlen

Fakt, że nie możesz kupić już akcji PGNiG na giełdzie wynika z realizacji procesu konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego w Polsce. Połączenie trzech obejmujące Orlen, Lotos oraz PGNiG miało na celu stworzenie giganta energetycznego, który będzie miał silną pozycję na rynkach zagranicznych. Władze koncernu szczycą się, iż po połączeniu, PKN Orlen należy do grona 150 największych firm na świecie.

Fuzja trzech dużych państwowych spółek energetycznych już teraz stworzyła największą firmę w Polsce. A z zapowiedzi polityków wnioskować można, iż nie jest to koniec przejęć. Czy dla akcjonariuszy to dobra wiadomość? Czy bardziej opłacać się będzie inwestowanie w rozrośnięty Orlen niż wcześniej w wyspecjalizowany PGNiG? Czas pokaże. Kupno akcji spółek Skarbu Państwa ma tyle samo zalet co i wad.

Gdzie kupować polskie akcje

Niezależnie czy kupujesz akcje PGNiG, Orlen, KGHM, PZU czy innej polskiej firmy ważne jest abyś dobrze się do tego przygotował. W naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt domów maklerskich oferujących klientom zróżnicowany dostęp do giełd i stosujących odmienne zasady dotyczące opłat i prowizji. Dobrze jest spojrzeć na ranking kont maklerskich przed złożeniem zlecenia kupna akcji i upewnić się, że warunki transakcji nie odbiegają od standardów rynkowych.

Podążając za poniższymi wskazówkami w prostych krokach możesz nabyć giełdowe akcje:

  1. Wybierz dom maklerski. Zapoznaj się z ilością instrumentów finansowych, ich rodzajami, opłatami za prowadzenie konta oraz prowizją od transakcji.
  2. Zarejestruj się i otwórz konto maklerskie. Wypełnij wniosek online, przejdź weryfikację i podpisz umowę.
  3. Zasil konto maklerskie. Wybierz metodę wpłaty i prześlij pieniądze na swoje konto inwestycyjne
  4. Wyszukaj właściwe akcje. Na platformie transakcyjnej, w oknie zlecenia wpisz symbol spółki lub jej pełną nazwę.
  5. Kup akcje. Złóż zlecenie giełdowe określając ilość akcji (i ewentualnie ich cenę).

Jedne z najkonkurencyjniejszych ofert domów maklerskich, świetnie nadające się do zakupu akcji PKN Orlen (PGNiG) to obecnie:

5
XTB opinie i recenzja 2024 r.

XTB opinie i recenzja 2024 r.

Przyciągająca promocja 0% prowizji za handel akcjami i ETF-ami, dostęp do 16 światowych giełd, lecz brak możliwości …
4.9
Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Oanda TMS Brokers opinie i recenzja 2024 r.

Amerykańskie akcje bez prowizji, polskie akcje z niską stawką 0,19% od transakcji, setki instrumentów w ofercie, lecz …
4.9
DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO opinie i recenzja 2024 r.

DEGIRO to holenderska firma inwestycyjna założona w 2013 roku. Plasuje się w czołówce najlepszych …

Jak i gdzie kupić akcje PKN Orlen (PGNiG) – podsumowanie

Jaki jest kluczowy czynnik przy wyborze biura maklerskiego? Bez wątpienia, wysokość opłat i prowizji. Wpływają one na koszt inwestycji – im wyższe opłaty i prowizje, tym wyższy koszt inwestycji. Oznacza to, że wybierając „drogi” dom maklerski musisz uzyskać wyższe zyski, aby zrekompensować różnicę w kosztach. Dlatego ważne jest, aby wybrać firmę oferującą niskie opłaty i prowizje.

Rzut oka na poniższe zestawienie prowizji transakcyjnej pozwala dokonać pierwszej oceny (choć nie końcowej):

DOM MAKLERSKI / BROKERPROWIZJA MIN. PROWIZJA
XTB0%brak
TMS0,19%min. 5 zł
DEGIRO1 zł + 10 zł opłaty manipulacyjnejbrak
Dom Maklerski ING0,30%
(stawka zależna od konta i obrotu z maks. zejściem do progu 0,16%)
min. 5 zł
Dom Maklerski Pekao0,375%
(stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,25%)
min. 5,90 zł
Dom Maklerski Alior0,38% (stawka zależna od obrotu z maks. zejściem do progu 0,29%)min. 3 zł
Dom Maklerski BOŚ (Bossa)0,38%min. 5 zł
Dom Maklerski mBank0,39%min. 5 zł
EXANTE 0,40%min. 5 zł

Do całościowej oceny gdzie najkorzystniej kupić akcje danej spółki musisz wziąć jeszcze pod uwagę szereg innych czynników. Warto abyś zwrócił uwagę na dodatkowe opłaty: za wpłatę i wypłatę pieniędzy, za dostęp do giełd, za przechowywanie aktywów (custody fee) czy koszt dostępu do notowań.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz:

Poradnik Inwestora
Logo